Pielęgnacja

Papiloty

Po co zakładamy papiloty? Papier ma chronić sierść przed zniszczeniem – wycieraniem, brudem – dzięki temu włosy rosną dłuższe. Szczególnie ważne są papiloty na pyszczku, bo tutaj sierść najczęściej się wyciera i zachowanie ich długich to nie lada wyzwanie. Papiloty zakłada się na włosy, w które wtarta jest spora ilość oliwki – może to być np. odpowiedni preparat kupiony w sklepie dla zwierząt. Pod pasmo włosów należy podłożyć specjalny papier, owinąć je poprzez zagięcie papieru wzdłuż do wewnątrz. Pózniej tak powstały pasek zaginamy w poprzek kilka razy, by powstał kwadracik, który związujemy gumką. Prawidłowo zapapilotowany dorosły piesek powinien mieć na sobie około 22 papilotów. Gumki nie mogą być za mocno zawiązane, bo pod spodem, w papilocie, sierść będzie się filcować. Szczeniaka przyzwyczajamy do tego zabiegu jak najwcześniej, zakładając tu i ówdzie prowizoryczne papiloty. Jest to bardzo ważne, bo nie przyzwyczajony do noszenia białych pakunków pies może je sobie wygryzać, co da odwrotny skutek i włosy będą zniszczone.

Pielęgnacja

Do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych należą m.in. czyszczenie uszu, oczu, zębów, kąpiele, czesanie itp. Uszka należy czyścić co dwa tygodnie. Oczy przemywamy wacikiem nasączonym solą fizjologiczną w zależności od ilości wydzieliny pod okiem psa. Czyszczenie zębów nie jest konieczne, pod warunkiem, że regularnie sprawdza je weterynarz, ale można używać past do zębów dla psów! Yorka kąpiemy co dwa tygodnie – można to robić w wannie, misce, umywalce, stawiając psa na czymś, na czym nie będzie się ślizgał (np. na płaskiej gąbce).

Woda powinna być letnia. Warto psu zatkać czymś uszka, żeby nie nalała się do nich woda, pamiętajmy jednak, że używając waty włókna mogą dostać się za głęboko i nie wyciągniemy ich. Psu myjemy najpierw tułów kierując na niego nie za mocny strumień wody z prysznica lub kranu. Później myjemy główkę, uważając na oczy terierka.

Yorka czeszemy dość często, bo bardzo trudno rozczesać skołtunione włosy – by tego uniknąć warto nacierać je przy każdym czesaniu np.oliwką, a najlepiej olejem norkowym.